Jak se po škole rozhodnout, co chci opravdu dělat? – Naslouchajiciusi

Jak se po škole rozhodnout, co chci opravdu dělat?

#

Patříte mezi ty, kteří nedávno ukončili střední či vysokou školu a zamýšlí se nad svým uplatněním? Přihlášku ke studiu někteří podávali s velkým zapálením a očekáváním. To ale až po závěrečnou zkoušku nevydrželo. Nebyla to ta správná srdcovka. Nevadí. Dnešní svět nabízí spoustu možností. Vezměte tužku a papír nebo notebook a zkuste si cvičení popsaná níže. Pojďme rozplést hezky od začátku, co je pro nalezení cesty klíčové.

Proč jste se rozhodli pro studium vybraného oboru?

Vraťte se několik let zpátky v čase. Zamyslete se, proč jste se do studia zvoleného oboru vlastně pustili. Možná to byl nátlak rodičů, kteří si přáli mít doma právníka. Nebo vás okouzlila čísla, která vás vedla ke studiu matematického oboru. A to kouzlo se vytratilo. Třeba vám učarovala vidina jistého zaměstnání s vysokým platem. Vypište si do jednoho sloupce všechny důvody, které vás ke studiu vedly. 

Do druhého následně sepište všechno, co vás při studiu i mimo školu opravdu bavilo. Všechno, co vám šlo snadno od ruky až jste při takové činnosti zapomněli na čas. Najdete něco, co je společné v obou sloupcích? Pak jste našli svůj stabilní pilíř. Pilíř, který zůstává v čase neměnný.

A co současná očekávání?

Těch, kteří vystudovali určitý obor, a přitom se mu v praxi nevěnují, je mnoho. Sama to tak mám a nevidím důvod se tím jakkoliv trápit. V praxi se setkávám s názory, že dokončené studium ukazuje především schopnost se učit a vydržet na cestě až do konce.

Zasněte se teď trochu. Co je tím, bez čeho si svou práci neumíte představit? Tento krok vytváření žebříčku důležitosti bývá klíčový. Proč? Kalendářní rok 2020 má 252 pracovních dnů. Při 8 hodinové pracovní době se zavazujeme vytvářet hodnoty pro svého zaměstnavatele celkem 2016 hodin. Vsadím se s vámi, že chcete, aby to byl dobře využitý čas. Navíc v kolektivu, ve kterém jsme rádi. Opět napište bez vlastní cenzury vše, co je pro vás v práci důležité. 

Zaznamenali jste si do seznamu například „fajn kolektiv”? Fajn kolektiv je pro někoho prostředí, kde se naslouchá a vysvětluje místo hádek a nátlaku. V očích druhého může jít o kolektiv stejně starých jedinců s podobným smyslem pro humor. Pro jiného je to inspirativní lídr, od kterého se může učit. Podívejte se na svůj seznam ještě jednou. Obecné výrazy vyměňte za maximálně konkrétní upřesnění toho, co pro vás osobně se pod nimi skrývá.

Nakonec vyberte 35 věcí, které jsou top na vašem žebříčku důležitosti. To jsou ty, ze kterých byste neměli být ochotni při jednání se zaměstnavatelem slevit. 

Kde najdu svůj dream job?

Nyní propojíme body, které jste si doposud napsali. To, co vás baví a zapomínáte u toho na čas, je velmi pravděpodobně tím, do čeho se umíte zakousnout. Pracovní náplň by takové činnosti měla obsahovat v převaze. Vezměte v úvahu ještě vaše současná očekávání. Jaká práce vás napadne jako první? Při hledání odpovědi si můžeme pomoct ještě dalšími kroky:

  • Kdo z vašeho okolí se věnuje činnosti, o které jste si už někdy řekli, že to je super job?
  • Mrkněte na pracovní portály. Projděte si inzeráty a uvědomte si, se kterými souzníte a proč.
  • Které firmy mají hodnoty takové, že byste je chtěli přijmout za své? V pozici zaměstnance totiž hodnoty zaměstnavatele přebíráte. Když přijmete pracovní nabídku, nastupujete do rozjetého vlaku s určitou vizí a misí. Souzní s vámi?

Vědět co chci a proč to chci je polovina úspěchu. 

Udělali jste jednotlivé kroky a stále panuje ve vaší hlavě nejistota? Jednoduše jděte udělat jakýkoliv krok, který vás zrovna napadá. Doma mezi čtyřmi stěnami s těžkou hlavou se zázraky nedějí. Jděte ven. Mluvte s lidmi nebo se ozvěte mě. Ráda vám pomůžu na cestě za vysněnou kariérou.